שירותי ענן (cloud Services - 3)

מחשוב עננים או שירותי ענן , הפכו בשנים האחרונות למושג שגור בפי כל מי שמצוי בתעשיית ה- IT , הדבר המעניין ביותר הוא שהמושג הופך שגור יותר ויותר בפי מנהלים ארגונים , מנכ"לים מנהלי עסקים המבינים שקורה משהו חדש בתחום שירותי המיחשוב אשר מאפשר חשיבה חדשה ופתיחות לגבי שירותי המיחשוב הארגוניים.

העניין הוא שלכל אחד יש הגדרה וזווית ראייה שונה לגבי מחשוב ענן. השאלה הנשאלת היא האם באמת יש הגדרה אחת , אחידה ויחידה למושג מחשוב ענן.

כאשר אומרים "ענן" זה נשמע ערטילאי כמו האינטרנט , אך כאשר אומרים "מחשוב ענן" או "שירותי ענן" זה מתחיל להישמע מעניין , גדול יותר מטושטש ומסקרן כאחד.

אנליסטים וספקים מסוימים מגדירים מחשוב ענן כגרסה מעודכנת של מחשוב שירות (Computing Services) בצורה בסיסית כשרתים וירטואליים הזמינים דרך האינטרנט . אחרים מציעים גישה רחבה מאוד , בטענה שכל מה שאתם צורכים מחוץ ל-FW הינו בענן, כולל מיקור חוץ סטנדרטי (מחשוב , אנשים , פרויקטים).

בעיני ובעיני רבים אחרים המצויים בשוק ה-IT שנים רבות מיחשוב ענן הינה מהפכה בסדר גודל גדול מזו של מהפכת האינטרנט אשר אראה בשנות ה-90 – מהפכת האינטרנט היוותה את הגל הענק המופיע לפני הצונאמי.

מחשוב עננים מתחדד רק כאשר אתה חושב על מה שה-IT תמיד צריך : דרך להגדיל את הקיבולת או להוסיף יכולות בצורה טבעית ללא מהפיכה ומבלי להשקיע בתשתית חדשה , הכשרת כוח אדם חדש, או רישוי תוכנה חדש. מחשוב עננים מקיף כל שירות מבוסס מנוי או תשלום לפי שימוש , אשר בזמן אמת מאפשר להרחיב יכולות IT קיימות.

בהתבסס על האמור לעיל מחשוב ענן מתחלק למספר קטיגוריות עיקריות אשר כולן מאפשרות שימוש במשאבי IT ללא הרחבת השירותים והתשתיות הקיימים בארגון , העיקריים שבהן הינן :

SaaS - Software As A Service

-סוג זה של מחשוב ענן מספק יישומים בדרך כלל באמצעות הדפדפן על ידי ספקי יישומים ספציפיים. התוצאה היא שמצד אחד הלקוח משתמש ביישום הנדרש לו באופן מיידי בלי צורך לפתח אותו או להתקין אותו בחצרותיו , תוך תשלום עבור אותם משתמשים ויכולות הנדרשות לו – לא פחות ולא יותר. מצד שני , ספק היישום , מאוד ממוקד ביכולות אותן הוא מספק ללקוחותיו , מאפשר להם לגדול או לקטון בצריכת המשאבים לפי צרכיהם ובהשקעה קטנה יכול להגדיל או להקטין את תשתיותיו. דוגמאות ליישומים משמעותיים העובדים בצורה זו הן שירותי CRM כגון SalesForce שירותי ERP , B2B ושירותים נוספים כגון Google Apps  ,  Microsoft Office 365 , Zoho ועוד.

מחשוב שירות - Utility computing

הרעיון אינו חדש , אבל צורה של  זו של מחשוב ענן קיבלה חיים חדשים עם כניסתם של Amazon , IBM ומיקרוסופט וגם אחרים שחברה המציעים שטחי אחסון נתונים  ושרתים וירטואליים הניתנים לשימוש על פי דרישה. ארגוניים חדשניים מאמצים גישה זו בעיקר למחשוב צרכים משלימים , ארגונים בסדר גודל בינוני מאמצים זאת בצורה משמעותית יותר ואילו לסטאראפים צורת מחשוב זו מהווים פתרון מצוין החוסך את הצורך ברכישת שרתים פיזיים ויישום שימוש על פי הצורך. ספקים אחרים מציעים פתרונות שמסייעים ליצור מרכזי נתונים וירטואליים משרתים הקיימים בשוק ופתרונות חדשים הקיימים בשוק מאפשרים הרחבה של שירותי המחשוב הארגוני ליצירת מיחשוב היברידי.

ספקי שירותים מנוהלים - MSP

אחת הצורות העתיקות ביותר של מחשוב ענן הינו שירות מנוהל. זהו בעצם יישום הנחשף ל-IT ולא למשתמשי קצה , כגון שירות סריקת וירוסים לדואר אלקטרוני או שירות ניטור יישום ( שמרקורי , בין השאר, מספק ) . שירותי אבטחה מנוהלים המסופקים על ידי SecureWorks , יבמ, ורייזון גם הם נופלים בקטגוריה הזו , כפי שעושים שירותים כאלה מבוססי ענן למניעת דואר זבל למשל של סימנטק כמו גם הצעות אחרות הכוללות שירותי ניהול שולחן עבודה .

שירותי ענן

 

כמובן שקיימות אפשרויות ופלטפורמות נוספות אשר נמצאות בקטגוריות שירותי ענן כגון :Paltform as A Service , Data as A Service ו-Web Services כמו Google Maps ובעתיד השירותים ילכו ויתפתחו יותר ויותר. מסביב לכל שירותים אלו מתפתחות פלטפורמות ושירותים אשר באים לתת מענה לסוגיות כגון אבטחת מידע , ניהול , QoS קישור ועוד.

 

חברת יוסיסי טכנולוגיות חרטה על דיגלה מתן סיוע ושירות לחברות אשר מבקשות לעשות את המעבר לשירותי ענן , מבינות כי העתיד נמצא בענן וכי הענן הינה הדרך להגדיל את העסק שלהם מבלי להגדיל את הוצאותיהם בגין הקמת תשתיות IT מורכבות.

 

חברת יוסיסי טכנולוגיות מספקת את שירותי הענן הבאים :

1.העברת ארגונים לשירותי אופיס 365 של חברת מיקרוסופט הכוללים שירותי דוא"ל , שירותי אחסון מסמכים , שרותי תקשורת אחודה , פורטלים ארגוניים ועוד.

2. יישום שירותים מנוהלים של חברות בינלאומיות כגון סימנטק (SYMANTEC).

3. פיתוח יישומים מבוססי ענן בהתבסס על פלטפורמת AZURE של חברת מיקרוסופט.

4. הקמת DATACENTER וירטואלי מבוסס פלטפורמת AZURE הכולל בין היתר שירותי אחסון מידע , שרתים וירטואליים , רשתות וירטואליות .

5. שירותי ניהול מדיה דיגיטאלית מבוססת ענן באמצעות פלטפורמת EVOD ייחודית אשר הוקמה על ידי החברה.

  

חברת יוסיסי טכנולוגיות מספקת בנוסף לכך, שירותי ענן, שירותים מנוהלים לעסקים קטנים ובינוניים המאפשרים לאותם ארגונים לקבל שירותי IT מלאים ולהתרכז בפעילות העסקית השוטפת שלהם. חברות המקבלות מאיתנו שרות מנוהל כזה , יכולות להתרכז בהגדלת העסקים ובמיצוי יכולותיהן העסקיות.

 

הכותב :

שמואל משעלי , מנכ"ל חברת יוסיסי טכנולוגיות בע"מ.

מומחה לפתרונות ענן , לשעבר מנהל תחום פתרונות בחברת מיקרוסופט.